logo خبرگزاری بورس اوراق بهادار

بلاتکلیفی ۶ ماهه سهام عدالت / ارزش سهام عدالت دود شد؟

۲۱ آبان ۱۳۹۹ calender-icon


به گزارش تجارت‌نیوز، شش ماه از آغاز آزادسازی و پنج ماه از شروع فروش سهام عدالت می‌گذرد. آزادسازی این سهام برای مردم و دولت چه آورده‌ای داشت؟

از ابتدا بسیاری از کارشناسان برای آزادسازی بدون زیرساخت و به یک باره سهام عدالت به دولت هشدار دادند. در واقع ورود ۵۰ میلیون سهامدار به بورس بحث‌برانگیز بود.

دولت با شعار کمک به معیشت مردم فرایند فروش را در هفته اول خرداد ماه آغاز کرد. در کنار دولتمردان که هر روزه از ارزشمند بودن سهام عدالت و لزوم آزادسازی آن می‌گفتند، نمایندگان مجلس نیز آزادسازی را مثبت می‌دانستند و از آن دفاع می‌کردند.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در این خصوص گفت: با آزادسازی سهام عدالت حدود ۲۴۰ هزار میلیارد تومان معادل یک‌دوم بودجه عمومی کشور از دارایی دولت به مردم منتقل می‌شود و چندین میلیون تومان به دارایی خانواده‌های پنج نفره افزوده می‌شود که تحولی اساسی در سبد دارایی‌های آنهاست.

پورابراهیمی همچنین تاکیده کرده بود که واگذاری نباید زمان‌بر باشد. اما آیا سهام عدالت آنطور که دولت تاکید می‌کرد ارزشمند ماند و توانست کمکی به خانوارها کند؟

آیا تحولی در معیشت مردم رخ داد؟

قرار بود در طرح آزادسازی سهام عدالت، سهامدارانی که به فروش سهامشان نیاز دارند بخشی از آن را بفروشند. از ابتدا فرایند فروش زمان‌بر و کند آغاز شد و در خوشبینانه‌ترین حالت پس از گذشت چند هفته پول سهام  به صورت خرد واریز می‌شد. در برخی از موارد رقم واریزی‌ها کمتر از ۱۰ هزار تومان بود.

اما همین روند کند و واریزی خرد پس از قابل فروش شدن ۳۰ درصد دوم عملا متوقف شد. از اواخر مرداد ماه تا به امروز سهامداران پول قابل توجهی به‌ازای فروش سهامشان دریافت نکرده‌اند.

با آغاز روند ریزشی بازار سهام از دهه سوم مرداد ماه و بلوکی شدن روش فروش، حقوقی‌ها تمایلی به خرید این سهام ندارند. حتی بسیاری از فعالان بازار سرمایه علت اولیه ریزش بازار سهام را فروش آبشاری سهام عدالت می‌دانند.

ارزش سهام عدالت حدودا نصف شده، برگه ۵۳۲ هزار تومانی سهام عدالت که نزدیکی مرز ۲۱ میلیون تومان پیش رفته بود در این هفته به ۱۰ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان هم رسید.

اما سهامدارانی که درخواست‌ فروش سهامشان را ثبت کرده‌اند و به پول آن نیاز دارند، منتظر واریز پولشان هستند. برخی نیز می‌گوید برخی از نمادهای سبد سهامشان فروخته شده اما واریز نمی‌شود.

آخرین اخبار مربوط به سهام عدالت را در صفحه سهام عدالت تجارت‌نیوز بخوانید.منبع

برچسب‌ها:
بستن X