logo خبرگزاری بورس اوراق بهادار

تحلیل بورس امروز | احتمال فردا

۲۰ آبان ۱۳۹۹ calender-icon
ها جمع شد. آیا روز پایانی هفته را می توان با امیدواری پشت سر گذاشت..permission-alert {font-size 15px;}.permission-alert-buttons {margin 20px -15px -15px;background #e0caca;padding 10px;text-align center;}.permission-alert-buttons a {background #424242;color white;}دنیای بورس | بالا و پایین بازار امروز در نهایت به افت ۳۲۵۱ واحدی شاخص‌کل منتهی شد، با این وجود صف فروش بسیاری از ها جمع شد و رنگ پایانی اغلب های شاخص‌ساز نیز سبز بود. ارزش معاملات خرد در بازار امروز به بیش از ۶۴۰۰ میلیارد تومان رسید که مشابه روز گذشته است با این حال همچنان بیش از ۳۰۰ سهم صف فروشی به ارزش ۴ هزار میلیارد تومان داشتند.با برطرف شدن محدودیت معاملات روزانه در بازار سرمایه، بازار امروز با صعود شاخص‌کل کار خود را آغاز کرد. حجم تقاضا به قدری بالا رفته بود که بتواند های پر عرضه‌ای همانند «حکشتی» را که مدت‌هاست در صف فروش قفل شده است، به مرز تعادل برساند.در نتیجه افزایش تقاضا در بازار، شاخص کل در یک ساعت ابتدایی رشدی نزدیک به ۸ هزار واحد را به ثبت رساند. اما این روند تا پایان بازار ادامه نداشت چرا که با موج دوم عرضه‌ها، دوباره های مختلف به صف فروش رسیدند و آن‌هایی که در محدوده مثبت کار خود را آغاز کرده بودند نیز دوباره قرمزپوش شدند. در نهایت با فزونی عرضه‌ها نسبت به تقاضا، شاخص کل دوباره محدوده منفی بازگشت.امروز بیشترین حجم و ارزش معاملات به گروه خودرویی ها اختصاص داشت. بیش از یک میلیارد و ۷۸۰ میلیون سهم از«خساپا» دادوستد شد تا این سهم بعد از مدت‌ها بتواند عنوان بیشترین حجم معامله را از آن خود کند. بیش از یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون سهم از«خودرو» نیز معامله شد تا ضمن کسب رتبه دوم در حجم معاملات، بیشترین ارزش معاملات را نیز به نام خود ثبت کند.معاملات هر دودر دقایق پایانی بازار امروز در محدوده مثبت دنبال شد با این تفاوت که حقوقی‌های ایران خودرو امروز نقش پررنگی در جریان معاملات نداشتند اما نزدیک به ۴۰ درصد خریدها در سایپا توسط حقوقی‌های این سهم انجام شد.  در جریان معاملات امروز وضعیت گروه محصولات شیمیایی و بانکی نیز بهبود یافته بود اما در مقابل پالایشی‌ها که همچنان با حاشیه صندوق پالایشی یکم درگیر هستند، وضعیت مناسبی نداشتند و قرمزپوش باقی ماندند.در گوشه و کنار بازار امروز چند حاشیه دیگر نیز وجود نداشت. نخست آن که به گفته حسن قالیباف اصل، رئیس سازمان بورس « با توجه به توقف طولانی مدتمعاملاتی “شستا”، سازمان به شرکت بورس اوراق بهادار تهران اعلام کرد تا هر چه سریعتر اینو سایر های متوقف را تعیین تکلیف کند.»شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی بیش از دو ماه است که متوقف شده و هنوز تاریخ دقیقی برای بازگشایی آن اعلام نشده است.همچنان در فضای مجازی بحث تغییر در نرخ سود سپرده‌های بانکی مطرح است. امروز نیز  گمانه‌زنی هایی درباره احتمال افزایش نرخ سود سپرده بانکی مطرح شد. روی کاغذ افزایش نرخ سود سپرده بانکی می تواند به ریزش بورس دامن بزند. همچنین در شرایطی که برای دومین روز برخی سهامداران تجمعات اعتراضی به وضعیت بورس برگزار کردند، نایب رئیس مجلس از عملکرد سهامداران حقوقی و سازمان بورس انتقاد کرد و گفت «سهامداران حقوقی که عمده بازار سرمایه را در اختیار دارند، به صورت عامدانه تلاش کردند تا با خروج از بازار سرمایه به تعهدات خود عمل نکنند و امیدوارم دستگاه قضا با ورود جدی به این
شرکت بورس اوراق بهادار تهران اعلام کرد تا هر چه سریعتر این نماد و سایر نمادهای متوقف را تعیین تکلیف کند.» نماد شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی بیش از دو ماه است که متوقف شده و هنوز تاریخ دقیقی برای بازگشایی آن اعلام نشده است.
همچنان در فضای مجازی بحث تغییر در نرخ سود سپرده‌های بانکی مطرح است. امروز نیز  گمانه‌زنی هایی درباره احتمال افزایش نرخ سود سپرده بانکی مطرح شد. روی کاغذ افزایش نرخ سود سپرده بانکی می تواند به ریزش بورس دامن بزند. همچنین در شرایطی که برای دومین روز برخی سهامداران تجمعات اعتراضی به وضعیت بورس برگزار کردند، نایب رئیس مجلس از عملکرد سهامداران حقوقی و سازمان بورس انتقاد کرد و گفت «سهامداران حقوقی که عمده بازار سرمایه را در اختیار دارند، به صورت عامدانه تلاش کردند تا با خروج از بازار سرمایه به تعهدات خود عمل نکنند و امیدوارم دستگاه قضا با ورود جدی به این موضوع بتواند اوضاع را سر و سامان دهد.»
همه این موارد در شرایطی است که بازار سرمایه همچنان در حال ریزش است و در مقابل و با وجود بهبود چشم انداز اقتصادی ایران، مظنه ها در بازار ارز و طلا بار دیگر صعودی شده است.

برچسب‌ها:
بستن X