نماد : ولقمان

موضوع: مهلت استفاده از حق تقدم خرید سهام شرکت سرمایه گذاری لقمان – مجمع ۱۴۰۰/۰۲/۲۲

شرکت: سرمایه گذاری لقمان

بر اساس تصمیمات مجمع عمومی فوق العاده مورخ ۱۴۰۰/۰۲/۲۲ با توجه به افزایش سرمایهُ شرکت از مبلغ ۲۰۰,۰۰۰ میلیون ریال به‌مبلغ ۹۰۵,۱۰۰ میلیون ریال ( از محل مطالبات و آورده نقدی مبلغ ۷۰۵,۱۰۰ میلیون ریال، ) ، مهلت استفاده از حق تقدم خرید سهام از تاریخ ۱۴۰۰/۰۳/۱۲ لغایت تاریخ ۱۴۰۰/۰۵/۰۹ و شماره حسابهای زیر جهت واریز وجوه تعیین شده است.

شماره حساب بانک شعبه
۱۱۰-۹۹۶۷-۳۸۸۶۳۶-۱ گردشگری مرکزی

مشاهده اطلاعیه

دریافت اطلاعیه

#ولقمان
#حق_تقدم

۱۴۰۰/۰۳/۱۲ ۱۰:۴۴:۰۳

متن کامل اطلاعیه را در زیر مطالعه بفرمایید

همه چیز درباره سهام حق تقدم، فروش، تبدیل به سهم و حق تقدم‌های استفاده نشده …

حق تقدم سهام چیست ؟

هنگامی که یک شرکت تصمیم به افزایش سرمایه بگیرد و سرمایه خود را افزایش بدهد، به نسبت درصد افزایش سرمایه، تعداد سهام آن شرکت هم افزایش می یابد. طبیعتا شمایی که سهامدارن آن شرکت هستید نیز باید تغییر در سهام شما صورت پذیرد.
بعنوان مثال اگر یک شرکتی پس از برگزاری مجمع عمومی فوق ­العاده تصمیم به افزایش سرمایه ۳۰% بگیرد، و شما دارای ۱۰۰۰ سهم از این شرکت باشید، شما حق تقدم خرید ۳۰۰ سهم جدید به قیمت اسمی ۱۰۰۰ ریال را دارید.

حق تقدم با چه نمادی بازگشایی می شود ؟

پس از برگزار شدن مجمع یک شرکت یک نماد حق تقدم در بورس به آن شرکت اختصاص داده می شود تا سهامداران بتوانند از طریق آن، حق تقدم های خود را بفروشند. بعنوان مثال اگر شرکت سایپا با نماد خساپا افزایش سرمایه دهد، نماد حق تقدم آن خساپاح می شود. (حرف ح به نشانه حق تقدم بودن به انتهای اسم نماد اضافه میشود ).

پس از اختصاص حق تقدم چگونه می شود  از آن استفاده کرد؟

پس از افزوده شدن نماد حق تقدم به پرتفوی شما، سه راهکار را می توانید در پیش بگیرید،
۱- در تاریخ مقرر شده سهام خود را بفروش برسانید
۲- در تاریخ مقرر شده نماد حق تقدم خود را به سهام اصلی شرکت تبدیل کنید
۳- پس از پایان تاریخ مقرر منتظر فروش سهام حق تقدم استفاده نشده خود بمانید

نحوه فروش سهام حق تقدم چگونه است ؟

از آنجایی که ممکن است سهامداران تمایلی به نگهداری حق تقدم خود نداشته باشند یا منتظر پروسه ۳ الی ۶ ماهه تبدیل حق تقدم ها به سهام را نداشته باشند این امکان برای آنها فراهم است که حق تقدم‌های خود را به فروش برسانند؛ مثلا اگر شرکت سایپا با نماد خساپا افزایش سرمایه بدهد، نماد حق تقدم آن خساپاح. خواهد بود. در مثالی که زدیم شما ۱۰۰۰ سهم سایپا و ۳۰۰ حق تقدم سایپا بعد افزایش سرمایه خواهید داشت. شما می توانید مثل سهام عادی حق تقدم خود را نیز از طریق کارگزاری و یا از طریق سیستم آنلاین به فروش برسانید. معمولا قیمت حق تقدم به اندازه همان مبلغ اسمی (۱۰۰ تومان) از قیمت سهم عادی کمتر است. البته این اختلاف می تواند به دلایل متعددی کمتر یا بیشتر از این عدد نیز باشد.

چگونه حق تقدم خود را به سهم تبدیل کنیم؟

شما باید گواهی حق تقدم سهام خود را دریافت و فرم مربوطه را پر نمایید به ازای هر حق تقدمی که دارید مبلغی معادل ارزش اسمی سهم را پرداخت نمایید. همانگونه که می دانید ارزش اسمی هر سهم در حال حاضر ۱۰۰ تومان است. در نتیجه به ازای هر حق تقدمی که دارید و ۱۰۰ تومانی که پرداخت می کنید ۱ عدد سهم به شما تعلق خواهد میگیرد. در صورتی که در تاریخ مقرر این ۱۰۰ تومان را پرداخت کنید، بعد از اینکه افزایش سرمایه شرکت نزد سازمان بورس به ثبت می رسد، حق تقدم های شما نیز به صورت اتوماتیک تبدیل به سهام عادی خواهد شد. این پروسه معمولا بین ۳ تا ۶ ماه زمان خواهد برد.

حق تقدم استفاده نشده چیست؟

ممکن است فردی فرم شرکت در افزایش سرمایه شرکت را تکمیل نکند و همچنین حق تقدم خود را نیز در مهلت معین شده به فروش نرساند. در این حالت اصطلاحا به این حق تقدم ها، حق تقدم استفاده نشده گفته می شود. در این حالت آنها را از طریق آگهی و به روش حراج توسط خود شرکت به فروش می رسانند. سپس کارمزدهای فروش از مبلغ مربوطه کسر شده و باقیمانده آن را به حساب سهامداران واریز می کند. قیمتی که این حق تقدم ها به فروش می رسد معمولا نزدیک به قیمت آخرین روزهای معامله نماد حق تقدم است؛ اما ممکن است از آن کمتر و یا بیشتر هم باشد. و پس از گذشت ۳ الی ۶ ماه مبلغ آن به حساب سهامداران واریز می شود.

دامنه نوسان در حق تقدم‌ها چگونه است؟

دامنه نوسان برای خرید و فروش نماد حق تقدم معمولا ۲ برابر دامنه نوسان سهام عادی یا برابر با آن است؛ یعنی یک نماد حق تقدم در طول روز می تواند مثبت ۱۰ درصد و منفی ۱۰ درصد ویا مثبت ۵ درصد و منفی ۵ درصد نسبت به قیمت پایانی روز گذشته نوسان داشته باشد.

نماد حق تقدم چه مدت باز است ؟

نماد حق تقدم یک شرکت فقط در طی یک بازه زمانی مشخصی قابلیت خرید و فروش دارد، نه برای همیشه. طبق قوانین بورس این بازه زمانی نباید کمتر از ۶۰ روز باشد. معمولا همین بازه ۲ ماهه نیز برای معاملات در نظر گرفته می شود. طی این بازه افرادی که تمایلی به شرکت در افزایش سرمایه ندارند حق تقدم خود را می فروشند. همچنین افرادی که در مجمع سهامدار نبوده اند می توانند این حق تقدم ها را خریداری کنند. افرادی که به تازگی این حق تقدم ها را بخرند، باید مبلغ اسمی سهم را به حساب شرکت واریز کنند تا تبدیل به سهم عادی شود. البته خیلی از افراد نیز این حق ها را مانند سهام عادی خرید و فروش می کنند و از نوسانات آن سود می برند.

کامنت‌ها و نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *