logo خبرگزاری بورس اوراق بهادار

۵ غول بورسی چقدر سود کردند + جدول

۲۱ آبان ۱۳۹۹ calender-icon
بزرگ بورسی را تجزیه و تحلیل کرد. بازدهی این شرکت‌ها در گزارش عملکرد ۷ ماهه چقدر بود..permission-alert {font-size 15px;}.permission-alert-buttons {margin 20px -15px -15px;background #e0caca;padding 10px;text-align center;}.permission-alert-buttons a {background #424242;color white;}بهنام علیزاده | تحلیلگر بازار سرمایهسرمایه‌گذاری تامین اجتماعی (شستا)، سرمایه‌گذاری غدیر (وغدیر) گروه مدیریت سرمایه‌گذاری امید (وامید)، سرمایه‌گذاری گروه توسعه ملی (وبانک)، سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی (وصندوق) ‌های گروه سرمایه‌گذاری‌های چند رشته‌ای هستند. همان‌طور که از اسم این گروه پیداست شرکت‌ها در رشته‌های متفاوتی سرمایه‌گذاری می‌کنند.برخلاف روند درخشان ابتدای سال شرکت‌های سرمایه‌گذاری که با آمدنشستا همراه بود، های این گروه نیز همراه بقیه ها از گزند فروش بی­محابای فروشندگان در امان نماندند و دستخوش ریزش‌های سنگینی شدند البته به‌جز شستا که دست‌های نامرئی­ از آن حفاظت کرد تا بزرگ‌ترین هلدینگ کشور برخلاف سایر شرکت‌ها از ارزشش کاسته نشود، اما صحبت از اینکه تا چه حد این اصلاح‌های اخیر با سطوح منطقی و عقلانی فاصله دارند نیازمند بررسی و تحلیلی جدی است.بیایید برای بررسی و مشاهده وضعیت این ها، کمی از اطلاعات آماری استفاده کنیم و در انتها نیز با نگاهی به وضعیت مالی و پرتفوی شرکت‌ها، چشم‌اندازهای این های ارزشمند را بررسی کنیم.  همان‌طور که پیداست مقاسه بازدهی ها با شاخص کل نشان می‌دهد کهشستا که ارزش سرمایه‌گذاری‌های شرکتش در قبل از ریزش اخیر حدود ۱۰ درصد از کل بازار سرمایه بود امروز و با ریزش سایر ها و به لطف حفظ عامدانه ارزش بازاری­اش، به حدود ۵/ ۱۳ درصد بازار سرمایه ارتقا یافته است و برخلاف سایر ها که ارزششان به نصف یا حتی یک سوم کاهش یافته، شاهد اصلاح جدی در ایننبوده‌ایم.این در حالی است که بخش عمده‌ای از صعود شاخص کل در ابتدای سال متاثر از اینبوده اما این روزها اصلاح خود را بدون او انجام می‌دهد که در نوع خودش جالب و تامل‌برانگیز است.در این میان اما وبانک نیز شرایط خاصی دارد. سهمی که رشد بیش از ۳۰۰ درصدی ابتدای سال خویش تا مرداد را بیش از همه از دست داده و با قیمت‌های فعلی‌اش چیزی در حدود ۳۵ درصد بالاتر از قیمت‌های ابتدای سال است که خود این
شرکت‌ها در گزارش عملکرد ۷ ماهه چقدر بود..permission-alert {font-size 15px;}
  • بهنام علیزاده | تحلیلگر بازار سرمایه
سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی (شستا)، سرمایه‌گذاری غدیر (وغدیر) گروه مدیریت سرمایه‌گذاری امید (وامید)، سرمایه‌گذاری گروه توسعه ملی (وبانک)، سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی (وصندوق) نماد‌های گروه سرمایه‌گذاری‌های چند رشته‌ای هستند. همان‌طور که از اسم این گروه پیداست شرکت‌ها در رشته‌های متفاوتی سرمایه‌گذاری می‌کنند.
برخلاف روند درخشان ابتدای سال شرکت‌های سرمایه‌گذاری که با آمدن نماد شستا همراه بود، نمادهای این گروه نیز همراه بقیه نمادها از گزند فروش بی­محابای فروشندگان در امان نماندند و دستخوش ریزش‌های سنگینی شدند البته به‌جز شستا که دست‌های نامرئی­ از آن حفاظت کرد تا بزرگ‌ترین هلدینگ کشور برخلاف سایر شرکت‌ها از ارزشش کاسته نشود، اما صحبت از اینکه تا چه حد این اصلاح‌های اخیر با سطوح منطقی و عقلانی فاصله دارند نیازمند بررسی و تحلیلی جدی است.
بیایید برای بررسی و مشاهده وضعیت این نمادها، کمی از اطلاعات آماری استفاده کنیم و در انتها نیز با نگاهی به وضعیت مالی و پرتفوی شرکت‌ها، چشم‌اندازهای این نمادهای ارزشمند را بررسی کنیم.  همان‌طور که پیداست مقاسه بازدهی نمادها با شاخص کل نشان می‌دهد که نماد شستا که ارزش سرمایه‌گذاری‌های شرکتش در قبل از ریزش اخیر حدود ۱۰ درصد از کل بازار سرمایه بود امروز و با ریزش سایر نمادها و به لطف حفظ عامدانه ارزش بازاری­اش، به حدود ۵/ ۱۳ درصد بازار سرمایه ارتقا یافته است و برخلاف سایر نمادها که ارزششان به نصف یا حتی یک سوم کاهش یافته، شاهد اصلاح جدی در این نماد نبوده‌ایم.
این در حالی است که بخش عمده‌ای از صعود شاخص کل در ابتدای سال متاثر از این نماد بوده اما این روزها اصلاح خود را بدون او انجام می‌دهد که در نوع خودش جالب و تامل‌برانگیز است.
در این میان اما وبانک نیز شرایط خاصی دارد. سهمی که رشد بیش از ۳۰۰ درصدی ابتدای سال خویش تا مرداد را بیش از همه از دست داده و با قیمت‌های فعلی‌اش چیزی در حدود ۳۵ درصد بالاتر از قیمت‌های ابتدای سال است که خود این موضوع نیز بیانگر فاصله گرفتن تحلیل و منطق از بازار است.
برای فهم چرایی این گفته فقط کافی است تاملی در نرخ ارز، تورم و ارزش زیرمجموعه‌هایش بیندازیم تا ببینیم آیا این ۳۵ درصد بالاتر بودنش، با رشد دیگر پارامترهای اقتصادی همخوانی دارد یا خیر. نگاه به دارایی‌های شرکت‌ها و بررسی ارزش روز دارایی‌ها (NAV) این موضوع را روشن می‌سازد.  بر اساس اطلاعات منتشر شده در Enigma Investing گزارش ارزش روز دارایی‌های شرکت‌های سرمایه‌گذاری چند رشته‌ای به قرار زیر است:
شستا: نمادهای عمده پرتفوی بورسی شستا شامل ۸۷/ ۷۱ درصد سرمایه‌گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تامین، ۱۴/ ۸۸ درصد سرمایه‌گذاری صباتامین، ۶۵/ ۳۵ درصد شرکت سرمایه‌گذاری دارویی تامین، ۶۲/ ۲۴درصد کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران، ۳۸/ ۲۶ درصد شرکت سرمایه‌گذاری صدر تامین، ۶۳/ ۸۳ سرمایه‌گذاری سمان تامین که مجموع دارایی‌هایش ۱۶۸هزار و ۴۳۱ میلیارد تومان است (در اینجا به دلیل کم بودن میزان مالکیت در شرکت‌های دیگر نسبت به این نمادها و تعدد آنها از آوردن نامشان خودداری شده است) که دارای بهای تمام شده‌ای در حدود ۱۷هزار و ۶۰۶ میلیارد تومان است. 
در کنار این پرتفوی بورسی شستا دارای پرتفویی خارج از بورس نیز به ارزش تقریبی ۴۴هزار و ۴۳۸ میلیارد تومان با بهای تمام شده تقریبی ۳۱۱۷ میلیارد تومان است که عمده فعالیت‌های این شرکت‌ها در زمینه‌های سرمایه‌گذاری صنعتی، سنگ آهن، انرژی و شرکت ملی نفتکش است.
وغدیر: نمادهای بورسی وغدیر شامل ۶۷/ ۶۷ درصد شرکت گسترس نفت و گاز پارسیان، ۵۷/ ۱۸ درصد پتروشیمی پارس، ۲۸/ ۲۱ درصد سنگ آهن گهرزمین، ۰۵/ ۸ درصد توسعه صنایع بهشهر، ۱۹ درصد داروسازی شهید قاضی، ۴/ ۸ درصد شرکت بین‌المللی توسعه ساختمان، ۲۸/ ۱۷ درصد شرکت بین‌المللی ساروج بوشهر، ۸۵/ ۳ درصد تامین سرمایه نوین، ۴۴/ ۱۰ درصد موتوژن، ۱۴/ ۱ درصد گروه بهمن و ۶۴/ ۷ درصد شرکت آ. س. پ (و سایرین) به ارزش تقریبی ۹۲هزار و ۶۷۰ میلیارد تومان با بهای تمام شده تقریبی ۶۴۴۸ میلیارد تومان است. 
پرتفوی غیر‌بورسی وغدیر نیز با دارا بودن شرکت‌های و زیرمجموعه‌هایی در حوزه برق و انرژی، معادن، فلزات و… یکی از بهترین پرتفوهاست که ارزش روز آن در حدود ۴۲هزار و ۸۵۱ میلیارد تومان با بهای تمام شده­ای به رقم ۳۱۳۴ میلیارد تومان است.
وامید: پرتفوی بورسی وامید یکی از متنوع‌ترین پرتفوهاست با ۳۸ درصد معدنی و صنعتی گل‌گهر، ۳۶/ ۳۹ درصد صنعتی معدنی چادرملو، ۰۴/ ۲۶ درصد سنگ آهن گهرزمین، ۹۹/ ۸۸ درصد مدیریت انرژی امید تابان هور، ۸۱/ ۶۶ سرمایه‌گذاری بانک سپه، ۲۳/ ۱۵ درصد تامین سرمایه امید، ۴۶/ ۸۶ درصد سرمایه‌گذاری توسعه گوهران امید، ۰۸/ ۴۶ درصد کویر تایر و ۸۵/ ۸۳ درصد سیمان هرمزگان (و سایرین) به ارزش روزی به مبلغ ۱۳۲هزار و ۴۷  میلیارد تومان است که بهای تمام شده آن برای شرکت مبلغی در حدود ۸۲۷۷ میلیارد تومان است.
در کنار این پرتفوی متنوع بورسی، وامید نیز با داشتن شرکت‌های در حوزه‌های مختلف، دارایی‌های در خارج از بورس به ارزش تقریبی ۱۰هزار و ۲۵۶ میلیارد تومان با بهای تمام شده حدودی ۱۶۷۱ میلیارد تومان را داراست.
وصندوق: وصندوق نیز مثل وغدیر در پرتفوی بورسی خود توجه زیادی به صنایع نفتی کرده است و با دارا بودن پرتفویی به ارزش ۴۲هزار و ۷۷۴ میلیارد تومان و بهای تمام شده ۲۴۵۴ میلیارد ریالی، صاحب ۳۹/ ۲۲ درصد پتروشیمی جم، ۴۲/ ۴ درصد پالایش نفت اصفهان، ۳۶/ ۱۶ درصد پتروشیمی فناوران، ۶۸/ ۴۱ درصد نفت پاسارگاد، ۵۸/ ۵ پتروشیمی نوری، ۵۸/ ۳۷درصد نفت ایرانول، ۸۲/ ۱۰ درصد پتروشیمی امیرکبیر، ۷۷/ ۲ درصد نفت سپاهان و ۲۷/ ۷ درصد پتروشیمی خارک در حوزه نفت و پتروشیمی و مالک ۷۸/ ۱ درصد معدنی صنعتی گل‌گهر، ۲/ ۱ صنعتی معدنی چادرملو، ۵۵/ ۲۱ درصد سیمان ساوه، ۹۴/ ۸ توسعه صنایع بهشهر، ۰۴/ ۳ درصد ایران‌خودرو، ۱۵/ ۱ بانک پارسیان، ۱/ ۲ بانک اقتصاد نوین و ۷۵/ ۳۷ درصد ایران­یاسا­تایرورابر (و سایرین) است.
در پرتفوی غیر‌بورسی خود نیز شرکت‌های با صنایع مختلف از پتروپالایشی گرفته تا فولادی و سرمایه‌گذاری را در خود جای داده است که با بهای تمام شده‌ای در حدود ۲۲۰۱ میلیارد تومانی، ارزش روزی حدود ۱۷هزار و ۸۷۸ میلیارد تومان دارد.
وبانک: در پرتفوی بورسی وبانک نیز شاهد حضور صنایع مختلفی هستیم که عمده­ مالکیت وبانک در شرکت‌هایی به ترتیب ارزش دارایی به شرح زیر است. ۲۳/ ۵۰۰ درصد پتروشیمی شازند، ۸۸/ ۴۴ درصد توسعه صنایع بهشهر، ۶۳/ ۳۳ درصد ایران ترانسفو، ۲۴/ ۸۸ درصد سرمایه‌گذاری توسعه سیمان، ۲۴/ ۵۹ درصد سرمایه‌گذاری توسعه ملی، ۷۵/ ۳۱ درصد گروه صنعتی بارز، ۰۳/ ۳۴ درصد ملی و کشت وصنعت پارس، ۵۵/ ۱۰ درصد سرمایه‌گذاری نیروگاهی ایران، ۳۱/ ۱۳ درصد سرمایه‌گذاری شفا دارو، ۹۵/ ۱۱ درصد سیمرغ، ۹/ ۱۲درصد دوده صنعتی پارس و ۷/ ۱ سرمایه‌گذاری مسکن (و سایرین) جمعا به ارزش روزی معادل ۲۶هزار و ۶۶۹ میلیارد تومانی دارد که بهای تمام شده‌­اش حدود ۲۷۱۶ میلیارد تومان است. پرتفوی غیر‌بورسی وبانک نیز عمدتا شامل شرکت‌هایی در حوزه­ سرمایه‌گذاری است که ارزش روز آنها ۵۹۰۶ میلیارد تومان با بهای تمام شده ۱۳۰۴ میلیارد تومان است.
از‌نظر بنیادی نیز به‌نظر می‌رسد نمادهای این گروه با توجه به ارزندگی زیرمجموعه‌هایشان و امکان رشد آنها که دارای پتانسیل‌های خوبی نیز هستند، همگی دارای جذابیت‌اند به‌خصوص در نمادهای وغدیر و وصندوق که شاهد پایین بودن نسبت قیمت به دارایی‌ها از میانگین گروه هستیم.

عملکرد ۷ ماهه

وبانک : شرکت سرمایه‌گذاری گروه توسعه ملی (سرمایه‌گذاری بانک ملی ایران) طی عملکرد یک‌ماهه مهر ماه از محل واگذاری سهام درآمدی حاصل نکرده است. وبانک با سرمایه ثبت شده ۱۶میلیون و ۲۵۰هزار ریال طی عملکرد ۷ ماهه از محل سود سهام محقق شده یک میلیون و ۳۶۴هزار و ۴۷۲ میلیون ریال درآمد داشته که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۷۴۰درصد افزایش داشته است. شرکت در انتهای مهر ماه چند شرکت با بهای تمام شده ۲۷۴۶میلیارد تومان در پرتفوی بورسی خود داشته که با رشد ۱۰۰۳ درصدی به مبلغ ۳۰هزار و ۲۸۲ میلیارد تومان رسیده است.
وغدیر : شرکت سرمایه‌گذاری غدیر طی عملکرد یکماهه از محل واگذاری سهام درآمدی حاصل نکرده که نسبت به عملکرد یکماهه مشابه سال قبل سودی محقق نکرده است. وغدیر با سرمایه ثبت شده ۷۲ میلیون میلیون ریال طی عملکرد ۱۰ ماهه سال مالی منتهی به ۳۰/ ۹/ ۹۹ از محل سود سهام محقق شده ۱۵۷۸میلیارد تومان درآمد داشته که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۰درصد افزایش داشته است. شرکت در انتهای مهر ماه چند شرکت با بهای تمام شده ۶۴۴۷میلیارد تومان در پرتفوی بورسی خود داشته که با رشد ۱۵۳۵درصدی به مبلغ ۱۰۵هزار و ۴۴۰میلیارد تومان رسیده است.
وصندوق : شرکت سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی کشوری طی عملکرد یکماهه منتهی از محل واگذاری سهام ۳۰هزار و ۸۲ میلیون تومان درآمد داشته که نسبت به عملکرد یکماهه مشابه سال قبل ۴۷درصد کاهش داشته است وصندوق با سرمایه ثبت شده ۲۷میلیون میلیون ریال طی عملکرد ۷ ماهه سال مالی منتهی به ۳۰/ ۱۲/ ۹۹ از محل سود سهام محقق شده ۱۰۶۵میلیارد تومان درآمد داشته که نسب به مدت مشابه سال قبل ۱۵درصد افزایش داشته است.
شستا : بهای تمام شده جمع سرمایه‌گذاری‌های انتهای دوره برابر با ۲۰هزار و ۷۲۳ میلیارد تومان بوده است. میزان سرمایه‌گذاری‌های خارج از بورس انتهای دوره برابر با ۲۸۳۵میلیارد تومان است که ۱۳ درصد از کل سرمایه‌گذاری‌ها را در بر می‌گیرد.  همچنین میزان سرمایه‌گذاری پذیرفته شده در بورس در انتهای دوره برابر با ۱۷هزار و ۸۸۸ میلیارد تومان است که ۸۷ درصد از کل سرمایه‌گذاری‌ها را شامل می‌شود.
همچنین بیشترین میزان سرمایه‌گذاری پذیرفته شده در بورس در ماه مهر محصولات شیمیایی است. ارزش بازار سرمایه‌گذاری‌هایی که پذیرفته شده در بورس هستند برابر با ۱۸۹ هزار و ۱۸۷ میلیارد تومان و نسبت به بهای تمام شده خود در انتهای دوره ۳۱ درصد بیشتر است. میزان جمع سرمایه‌گذاری‌های انتهای دوره مهر ماه امسال نسبت به شهریور ماه امسال رشد ۱۵ درصدی و نسبت به مهر سال گذشته افزایش ۶۶ درصد داشته است.

بازدهی شرکت‌های گروه سرمایه‌گذاری چند رشته‌ای

بررسی بازدهی شرکت‌های گروه سرمایه‌گذاری چند رشته‌ای نشان می‌دهد بازدهی شرکت‌های این گروه متفاوت بوده است. شستا بیشترین بازدهی را کسب کرده و نمادهای وصندوق، وبانک و وغدیر بازدهی کمتر از میانگین سهام به‌دست آورده‌اند.
جدول بازدهی ۵ نماد بزرگ بورسی

برچسب‌ها:
بستن X